Luxus. Elegancia. Štýl. Ktoré meno charakterizujú tieto tri atribúty? Podpisová skratka CD. Áno, uhádli ste. V tomto článku bude reč o návrhárovi, ktorý zmenil pravidlá elegancie na celom svete s jeho debutovou zbierkou v roku 1947. Christian Dior.

 

Christian Dior a jeho začiatky sa spájajú s francúzskym mestom Paríž a rokom 1947 a od tejto doby sa zaradil k najvplyvnejším menám v sektore módy. Milujeme jeho nezameniteľný rukopis a každá z nás túži vlastniť jeden kúsok z jeho „návrhárskeho pera“.

Ak si predstavíte módny dom Dior, aká prvá vec vám príde na um? Je to „vrah“ ženských červených pier Dior Rouge, alebo je to kultový Dior Poison parfum, alebo možno je to najnovšie šialenstvo – Dior bag saddle? Bez ohľadu na to, čo sa vám vybaví pri jeho mene, niet pochýb o tom, že za jeho prácou, ako ju poznáme dnes sa skrýva viac ako 70 rokov histórie. Dior nie je len značka, ale je to nastoľovanie trendov. Ako sa však značka Dior a jeho kultový módny dom dostal tam, kde je dnes? A ako to, že sa drží na rebríčku top módnych značiek po toľké roky? Poďme si urobiť výlet do histórie módneho domu Dior.

Módny dizajn, doplnky, parfumy a kozmetické výrobky definujú dom Dior dnes, ale keď Christian Dior začal uvádzať svoju etiketu v roku 1947 mal jedno zameranie: obnoviť spôsob, akým sa ženy obliekajú. Ako možno predpokladáte z masívneho úspechu a dlhej histórie módneho domu, muž, ktorý za ním stojí, nie je ani zďaleka obyčajný. Na rozdiel od všeobecnej viery, Christian Dior miloval odlúčenie a izoláciu, vyhýbajúc sa všetkým druhom spoločenských stretnutí, kedykoľvek mohol. Christian zdedil po matke zmysel pre štýl a krásu a jeho sklon k umeniu mu umožnil otvoriť svoju galériu v Paríži, hneď ako absolvoval strednú školu s finančnou podporou svojho otca. Jeho nový podnik sa však príliš dlho neudržal, keď v roku 1929 zatvoril galériu. Došlo k sérii nepriaznivých udalostí, ako napríklad smrť jeho matky a pád otcovho podniku.

Medzi rokmi 1937 a 1946 pracoval Christian v dvoch módnych domoch – Piguet a Lucien Lelong, kde bol hlavným dizajnérom vzorov, spolu s Balmainom.

Monsieur Dior neskôr poznamenal, že najdôležitejšia vec, ktorú sa naučil od Pigueta je, že elegancia spočíva v jednoduchosti.

Vzostup Dior

Christian Dior bol extrémne poverčivý muž, ktorý skutočne vedel, že má mať triumfálny osud. Často si nechal veštiť z tarotových kariet a veril v osud ľudského života.

Vo veku 42 rokov si uvedomil, že je ten správny čas, kým čakal na svoje ponorenie sa do hviezd. Jeho talent nezostal bez povšimnutia a v roku 1946 konečne založil svoj vlastný módny dom s významnou finančnou pomocou Marcela Boussaca (v tom čase bohatého priemyselníka). Koniec roku 1946 znamenal začiatok módnej revolúcie otvorením módneho domu Dior na ulici 30 Avenue Montaigne v Paríži.

Od tej chvíle až do jari 1947, Dior, spolu s najvyššou triedou krajčírok a dizajnérov, medzi ktorými bol aj Pierre Cardin, pracoval dlhé dni a nóci, aby vytvoril svoje majstrovské dielo. Vo februári 1947 debutoval Christian Dior svojou prvou impozantnou 90-dielnou kolekciou redaktorom časopisov v Paríži, ktorú Američania neskôr slávne pomenovali ako „NEW LOOK“. Podľa Jeana-Luc Dufresne, kurátora v Múzeu kresťanov Dior: „12. február 1947 je jediným dátumom, kde možno sledovať začiatok jasného, ​​historického a estetického spoločenského fenoménu“.

Dior bol úspešný z noci na noc.

„Šťastie je tajomstvom všetkej krásy. Neexistuje žiadna krása bez šťastia. “

 

V čase, keď sa Francúzsko ešte stále snažilo postaviť na nohy z vojny, boli prísne prídely na tkaninách, a keď Dior zaviedol sukne po lýtka, spôsobil pobúrenie medzi verejnosťou. Kolekcia osích pásov mala revolučný pohľad na módu žien a ostro kontrastovala s krabicovými siluetami obdobia počas vojny, kde úplne chýbala ženskosť. Táto kolekcia, ktorá oživuje ponuré nálady, ktoré prevzali Francúzsko, sa rýchlo preslávila na medzinárodnej scéne a pomohla Parížu získať svoje meno ako hlavné mesto módy.

 Monsieur Dior mal ostrú podnikateľskú myseľ, zameranú na diverzifikáciu sortimentu módneho domu a dokončenie ženskej vízie od začiatku až do konca. V roku 1948, zatiaľ čo ešte stále žal úspech od svojho „prvého dieťaťa“, dizajnér spustil novú divíziu vôní s parfumom Miss Dior, ktorá bola venovaná jeho rebelovej sestre Catherine Dior.

Dior bol úspešný od svojho vzniku, a keď slávna Diorama vôňa bola zahájená v roku 1949, spoločnosť už dosiahla zisk okolo 13 miliónov dolárov.

V roku 1953, módny dom zasiahol i make up zavedením ikonického „Rouge Dior“ – radu rúžov, ktorý obsahuje osem odtieňov červenej farby, aby zodpovedali červenej farbe v jeho kolekciách oblečenia.

Christian Dior bol nezastaviteľnou silou a muž mnohých talentov, ako módne trendy, napísal knihy a prednášal tisícom študentov na Fashion v Sorbonne v Paríži.

 

Zomrel v októbri 1957 pri dovolenke v Taliansku, a keď ho zbožňovali jeho priatelia aj zamestnanci, na jeho pohrebe boli stovky ľudí.

 

Vedeli ste, čo majú spoločné Yves Saint Laurent, Gianfranco Ferre a John Galliano (okrem toho, že sú to všetci skvelí módni návrhári)? Všetci boli umeleckými riaditeľmi pre Dior v určitom období po jeho smrti.

 

Yves Saint Laurent začal svoju kariéru s Diorom tým, že bol vymenovaný za umeleckého riaditeľa hneď po smrti dizajnéra. Neskôr ho nasledoval talentovaný Marc Bohan, ktorý predstavil kolekciu Slim Look, definujúc sviežu kapitolu pre značku prostredníctvom štíhlej siluety, ktorá bola modernou podobou originálneho tvaru kvetu.

Čo je príznačné pre značku CD? Pri pohľade na tieto patterny vám bude hneď zrejmé, že ide o Dior.

Flower Pattern Canvas

 

Animal Pattern

Tento zvierací motív si získal veľkú obľubu a možno prehlásiť, že je hitom sezóny.

Cannage Pattern

Obľúbený motív v rôznych farebných prevedeniach často vidíme na kabelkách Lady Dior. Satén, zamat či koža, tento vzor sa nám páči už roky! Viete, ako Cannage pattern vznikol? Ide o dizajn inšpirovaný stoličkami na jeho prvej módnej prehliadke vo februári 1947.

Trotter Pattern

To je jeden z najznámejších zo všetkých kresťanských modelov Dior. Jedná sa o autentické Trotter vzor, ktorý je vyrobený z plátna s monogramom CD.

 

10 ikonických kabeliek DIOR

 

1. Lady Dior – Pocta

Nemôžeme hovoriť o kabelkách Dior bez toho, aby sme nespomenuli kultovú Lady Dior. V roku 1994 bola ručne vyrobená a pôvodne nazvaná „Chouchu“ (čo znamená „Favorite“). Diorova dáma Dior bola v roku 1995 premenovaná na Lady Diana, princeznú z Walesu.

Počas návštevy Lady Diany v Paríži si manželka bývalého prezidenta Jacquesa Chiraca Madame Bernadette Chirac želala priniesť princeznej z Walesu jedinečnú kabelku a vďaka svojmu dokonalému dizajnu a elegantnej štruktúre si vybrali Dior’s Chouchu. Lady Diana sa okamžite zamilovala do kabelky, nosila ju všade, kam išla v nasledujúcich rokoch.

 

  1. Dior Le 30 Medium Tote

Nadčasové a jedinečné umelecké dielo, Dior’s Le 30 Medium Tote je pravdepodobne jednou z najdostupnejších a najpredávanejších doplnkov vo svete módy. Vyznačuje sa špičkovou textúrou, ručne šitou kožou, často exotickou, a teraz je ozdobená aj roztomilými doplnkami na tašky.

  1. Dior Babe Python Frame

Zo všetkých tašiek Dior je Dior Babe pravdepodobne tým, čo stelesňuje predstavy Christian Dior. S mestským postojom, štruktúrou soigné a exotickou kožou ako rámom, Dior’s Babe môže byť ťažké udržať (pythonová koža je jemnejšia ako jahňacia koža), ale určite stojí za to do nej investovať, ak hľadáte návrhársku kabelku. Personifikuje jedného z najznámejších módnych návrhárov na svete.

 

  1. Dior Diorama

Rovnako ako Lady Dior, aj taška Dior Diorama dopĺňa štýl pripravený na nosenie novej ženy Dior a je k dispozícii aj v množstve farieb, materiálov a povrchových úprav. Štruktúrované a roztomilé (vo viac rockom n ‚roll štýle), Dior Diorama mala svoj debut na móle počas Dior na jar / leto 2015, čiže ide o relatívne nový kúsok. Ako vždy, keď ide o Dior, stala sa okamžite úspešnou a ju mnohí porovnávali s tým, čo má Lady Dior.

  1. Dior (r) evolúcia Bag

Od jednej modernej kabelky k druhej, Diorova (r) evolúcia je jednou z pera nového kreatívneho riaditeľa Dior Maria Grazia Chiuri a možno povedať, že kabelka je jedným z najväčších úspechov a jednou z najznámejších Diorových tašiek, čo je koniec revolučnej éry pre Dior. Je to taška s chlopňou, ktorá je vyrobená z najhladšej kože. Predstavuje energickú novú ženu Chiuri pre Dior, a to ľudskú bytosť, ktorá je splnomocnená, kozmopolitná a eklektická, ako aj nikdy sa nebála ukázať svoju osobnosť.

  1. Dior Diorissimo Bag

Podobne ako Babe, aj Diorissimo Dior je ikonická línia s nadčasovou eleganciou, ktorá bezchybne stelesňuje všetky zručnosti Dior. Kabelka bola oficiálne predstavená na jar / leto 2012 a Diorissimo sa rýchlo stala medzinárodne úspešnou.

 

  1. Dior Diorever

Jedna z najväčších doposiaľ vytvorených tašiek Dior, kabelka Diorever, bola prvýkrát predstavená počas prehliadky na jar / leto 2016 značky. Kabelka Diorever, ktorá je k dispozícii v rôznych veľkostiach, ponúka ultra minimalistické línie a čisté strihy. Je však k dispozícii v rôznych povrchových úpravách, vrátane exotickej krokodílej kože, čo znamená, že v jej estetike stále existuje trochu kresťanského odkazu.

 

  1. Dior D-Bee

D-Bee Dior je rovnako ako línia Dior (r) evolution handbag jednou z najnovších doplnkov módneho domu. Kabelka Dior D-Bee bola predstavená počas prvej prehliadky profi dráhy Maria Grazia Chiuri ako kreatívneho riaditeľa Dior. Spája v sebe príťažlivosť Dior pre eleganciu s fascináciou domu s estetikou deväťdesiatych rokov a je už jednou z najuznávanejších línií kabeliek Dior. Očakávame viac modelov D-Bee v najbližších ročných obdobiach!

  1. J’adior Dior Bag

Je ľudsky možné debutovať viac ako dve kultové kabelky len na jednej dráhe? No, podľa Maria Grazia Chiuri, odpoveďou je áno! Dior J’adior taška Dior J’adior, uvedená na trh v sezóne jar / leto 2017, nám pripomína elegantný štýl štýlu Sex a the City Carly Bradshawovej. Jeho najviac ikonické modely, glam rock cvoky sú ako ozdoba.

  1. Dior saddle bag

V neposlednom rade zoznam najlepších kabeliek Dior končí jeden z najobľúbenejších favoritov Carrie Bradshawovej, t. J. Tašky Dior Saddle Bag. Dior Saddle Bag, ktorý navrhol John Galliano v roku 1999, priamo vyskočil z pristávacej dráhy do šatníkov Sex a City na konci deväťdesiatych rokov. Táto kabelka zažíva ohromný boom a my sa tomu ani nečudujeme.

Počas rokov po jeho smrti, Dior mení niekoľko umeleckých riaditeľov, ale nikdy neprestáva pôsobiť na svoj inovatívny prístup a vysoko kvalitné šaty, ktoré nosí séria populárnych ľudí, ako sú princezná Grace, Evita Peron, Elizabeth Taylor, Madonna a ďalšie. Módny dom Dior sa počas vyše 70-ročnej existencie dokázal prispôsobiť spoločenským zmenám a zostať trendy aj vďaka výberu špičkových módnych dizajnérov ako kreatívnych režisérov, z ktorých každý zanechal nezabudnuteľnú stopu v histórii Dior.