„Móda Titan“

„jediný skutočný Couturier“

„sochár-krajčír“

„náš učiteľ“

„architekt Haute Couture,“to sú len niektoré z výrokov, ktoré používali dôležité postavy módneho sveta, ako je Coco Chanel, Christian Dior, Hubert de Givenchy, Oscar de La Renta, André Courrèges, Emanuel Ungaro a ďalší na definovanie jedného z najväčších talentov Haute Couture: Cristóbal Balenciaga. Nielenže stojí za revolúciu v histórii módy tým, že sa pohral s pojmami ženskosti a ženskej siluety,  ale zatlačil ženskú módu za správny koniec a vytvoril umenie, ktoré nemôže byť klasifikované.

ZAČIATKY
__________

History of Balenciaga

Cristóbal Balenciaga sa narodil v roku 1895 v malej dedine v Getaria. Jeho matka bola krajčírka, zatiaľ čo jeho otec rybár. Mal vášeň pre tkaniny po svojej matke, jeho snom bolo stať sa módnym návrhárom. Už ako jedenásťročný pracoval ako učeň s krajčírom v jeho dedine, kde si za rok zlepšil svoje krajčírstvo zručnosti. V 12 rokoch otvoril svoj prvý obchod v San Sebastiáne. Vzhľadom k občianskej vojne sa musel presťahovať do Paríža, kde v roku 1937 otvoril svoj ateliér na Avenue George V, na treťom poschodí Palazzo Borghese.

 

The 1940s: Paris a Haute Couture
__________

History of Balenciaga

Balenciaga urobil z Paríža „divadlo“ jeho talentu a nadčasového štýlu. Nikdy však nezabudol na svoj pôvod: charakteristické prvky svojej krajiny, ako je čipka, Bolero čipky a kontrast medzi červenou a čiernou mali vždy miesto v jeho kolekciách. Jeho prvá línia bola inšpirovaná španielskou renesanciou. Jeho zmysel pre detail a jeho rafinovaná dravosť čoskoro dobyli európsku aristokraciu.

 

50s-60s: Zlatý vek: Dior vs Balenciaga

__________

History of Balenciaga

Tieto dve desaťročia znamenajú slávu a obrovský úspech, Balenciaga bol preslávený kostýmový Masters of Art. V tomto období, keď ženskosť sa prejavuje prostredníctvom zužujúcich tvarov pomocou korzetov a „kolesových“ sukní nového vzhľadu podľa Diora, Balenciaga rozpútal súboj tým, že sa vybral iným smerom: jeho poslaním bolo uvoľniť telo prostredníctvom zväzkov, symetrie a chromatických kontrastov. Ignoroval pás, čím sa zreteľne odlíšil.

History of Balenciaga

 

Rebríček TOP kabeliek značky Balenciaga

BB Crystal Velvet Wallet On Chain

Zamat, zlatá retiazka a BB monogram dávajú tejto mini roztomilej kabelke správny šmrnc. Luxusný a žiaduci kúsok, ktorý hravo skombinujete.

Everyday Camera XS Calfskin Crossbody Bag

Hladký minimalizmus s logom BALENCIAGA sa nosí! Tento kúsok obľubujú slávne osobnosti, celebrity, blogerky, ale i milovníčky kvality. Crossbody taška doplní hravo ležérny look.

 

Every Day XXS AJ Leather Tote Bag

Kabelka na všedný deň – Tote bag je klasika, ktorá nesmie chýbať. Jednoduchý dizajn s logom BALENCIAGA vzbudí uznanie.

Souvenir XXS Graffiti Lambskin Belt Bag

Nebojte sa odviazať a experimentujte! Graffiti a punk štýl si občas môže dovoliť každá.

Wheel S belt bag

Belt bag štýl je nestarnúcim hitom inšpirovaným 90tymi rokmi. Ak k tomu pridáte horúci trend v podobe neónových farieb, máte vyhraté!

Triangle Duffle printed textured-leather tote

Ak milujete geometrické tvary, táto kabelka si vás doslova podmaní. Čierny podklad a biele logo je klasika BB značky. Nebojte sa vystúpiť z davu.

 

Balenciaga Leathers

Chevre (goatskin) leather

Balenciaga prvýkrát začal používať koziu kožu pre svoje tašky, ale prerušila jej používanie v roku 2008. Chevre leather bola znovu zavedená v roku 2013 a používa sa na limitovanú edíciu, ako je napríklad „Metallic Edge“.

Balenciaga Chevre Leather

Agneau (lambskin) leather

Predstavená na F/W of 2007, koža je veľmi jemná a dobre sa nosí. Najviac kabeliek je vyrobených práve z tejto kože.

Balenciaga lambskin leather

Veau (calfskin) leather

Balenciaga calfskin leather je trvanlivá a má kamienkové zrná. Koža Veau sa používa na linku Balenciaga Papier a bola použitá i na niekoľko kúskov z limitovanej edície, vrátane línie Balenciaga Metallic Edge.

Balenciaga Calfskin Leather

Balenciaga Hardware

Jedným z ikonických návrhov spoločnosti Balenciaga je vlastne hardvér, ktorý používajú pre svoje tašky. Prvým typom hardvéru, ktorý bol vyrobený v rokoch 2000-2002, bol plochý mosadzný hardvér, ktorý vyzeral ako pripináčiky. V súčasnosti Balenciaga vyrába hardvér Giant 12 a hardvér Classic Antique Brass.