Ak sa povie luxusná kabelka, nemožno vynechať značku Louis Vuitton. Ak vás zaujíma, čo predchádzalo vzniku samotnej značky a ako dlho je už vôbec na svete, vyberte sa snami naprieč minulosťou.

 

Louis Vuitton ochutnávka histórie

Každý hádam pozná slávny monogram LV, ale viete, aká je skutočná história spoločnosti Louis Vuitton? Pôvodnú Louis Vuitton spoločnosť založil Louis Vuitton v roku 1854 na Rue Neuve des Capucines v Paríži. Pôvodne šlo o tvorbu batožiny, Louis Vuitton si uvedomil, že ploché kufre by mohli byť naskladané, na rozdiel od zaoblených, ktoré boli viac populárne v tej dobe. V roku 1858, Vuitton predstavil jeho ploché kufre a Francúzsko „sa šlo za nimi zblázniť“. Všetci tvorcovia batožín začai napodobňovať Louis Vuitton vzor.

Keď v roku 1892 Louis Vuitton zomrel, vedenie spoločnosti prešlo na jeho syna, Georga Vuittona. Georges Vuitton mal víziu pre spoločnosť a chcel vybudovať celosvetovú spoločnosť.

A tak sa v roku 1896 stalo niečo úžasné: Georges Vuitton vytvoril ikonické Monogram plátno. Od roku 1913 Louis Vuitton obchod sa otvoril na Champs-Elysees, vtedajší najväčší obchod cestovného tovaru na svete v tej dobe. Čoskoro potom vznikli obchody v mestách ako New York, Bombay, Washington, Londýn, Alexandria a Buenos Aires.

História štýlov Louis Vuitton:

  • 1930, bola predstavená Keepall Bag.
  • V ďalších rokoch Alma tašku vytvoril Gaston-Louis Vuitton. Veril, že bola pôvodne vytvorená pre Coco Chanel na objednávku. Pôvodne sa taška volala ‚ Champs Elysees ‚ po slávnej ceste v Paríži.
  • 1932, LV predstavil Noé bag, keď Champagne House kontaktoval LV, aby vytvoril tašku, ktorá udrží 6 fliaš šampanského. Táto taška prichádza v dvoch veľkostiach-Noe a menšie Petit Noe. Meno Noe je z francúzštiny pre Noah, ktorý sa preslávil jeho schopnosťou konzumovať víno.
  • 1965, filmová hviezda Audrey Hepburn mala špeciálnu požiadavku pre Louis Vuitton, aby sa vytvorila mini verzia Keepall duffle len pre ňu. Louis Vuitton splnil jej požiadavku Audrey a dnes ju poznáme ako slávnu „Speedy 25“.
  • 1966, bol zahájený Papillon.
  • 2007, Neverfull taška bola zavedená na trh a stala sa jednou z top tašiek všetkých čias LV. Neverfull prichádza v troch veľkostiach, PM, MM a GM (Petit modele, Medium modele a Grande modele). Je vyrobená v klasickom Monogram plátne, Damier (obaja Ebene a Azur), epi kože a bola znovu vytvorená v limitovanej edícii rôznych štýlov.
  • Saumur: pomenovaný po meste Saumur a jeho svetovo preslávenej jazdeckej školy, tvar pripomína sedlo koňa. Okrem toho, Coco Chanel sa narodila v meste Saumur, ide o mesto v údolí Loire vo Francúzsku.

V roku 1997 sa Marc Jacobs stal umeleckým riaditeľom spoločnosti, predstavil prvú linku RTW a predstavil zbierku Vernis. Marc Jacobs priniesol potrebný mladistvý duch  a podnietil spolupráce so slávnymi umelcami: v 2001, Stephen Sprouse vytvoril graffiti a linky ruží; v 2003, Takashi Murakami vytvoril Monogram Multicolore a Cherry Blossom Lines; v 2008, umelec Richard Prince vytvoril Aquarelle, alebo viac známy ako akvarel Speedy. Preinterpretácia ikonickej tašky, tento štýl je vybavený klasickým Monogram vzorom v rôznych farbách. K dispozícii je 17 náterových farieb, ktoré sa používajú, tieto boli uvoľnené v bielej a hnedej. V 2012, Yayoi Kusama vytvoril „infinitely Kusama“ kolekciu. Okrem toho, Marc Jacobs tiež podporil spolupráce LV s mnohými pouličnými umelcami.

Tieto spolupráce sú súčasťou limitovaných kolekcií.

Louis Vuitton Monogram Canvas

Ako sme uviedli, stojí za tým Georges Vuitton, syn LV, ktorý sa rozhodol v 1896 začať dobrodružstvo vytvorením návrhu slávneho Monogram plátna. Vytvoril plátno nesúce odvážne grafiky, vzor, ktorý bol okamžite rozpoznateľný. Unikátny vzor tvoria kvety, univerzálny a nadčasový symbol a Louis Vuitton iniciály. Vzor bol založený na trende pomocou japonských a orientálnych vzorov z neskorej viktoriánskej éry. Monogram tkanina je vyrobená z odolného vinylom potiahnutého plátna.

Vzhľadom k tomu, že bol monogram vôbec prvýkrát navrhnutý, spája sa s prírodnými, zeleno sfarbenej hovädzej kože. Táto jemná, ľahko poškriabaný koža je svedectvom o histórii tašky a vyvíja originálnu jantárovú patinu, jedinečnú pre každú tašku s väčšom pružnosťou postupom času. Koža začína v bielom tóne a postupne stmavne v priebehu rokov, takže neskôr má bohatú karamelovú alebo jantárová farba.

 

Louis Vuitton Damier Ebene plátno

Na rozdiel od všeobecného presvedčenia, Damier plátno bolo vytvorené pred monogramom. Už v roku 1888 Louis Vuitton vytvorilvzor pre Damier plátno, ktorý niesol logo, kde možno prečítať „Marque L. Vuitton déposée „, čo v preklade znamená „L. Vuitton registrovaná ochranná známka „.

 

Louis Vuitton Damier Azur a graphite

Začiatky siahajú do roku 2006, kedy nás Damier Azur kolekcia zavedie ďalej. Súčasne klasický a ležérny, jemne odlišný, Damier Azur ponúka kompletnú zbierku produktov od mestských tašiek po batožinu. Čierna a šedá – to je Damier graphite vzor, ktorý bol vytvorený na počesť 120. výročia Louis Vuitton na plátne. Vydaný v roku 2008, Damier Graphite kolekcia je diskrétny re-návšteva klasického Damier. Damier grafit má rysy podhodnotené čierne a sivé tónové s hladkou čiernou kožou, namiesto kultovej hnedej.

 

Louis Vuitton Monogram Multicolore

V spolupráci s japonským umelcom Takashi Murakami v roku 2003 vznikol Monogram Multicolore. Takashi Murakami je považovaný za jedného z vodcov v japončine neo-pop art. Slávny je pre jeho pestré, veselé prvky, Murakami teda vytvoril zábavné a veselé Monogram plátno, ktoré používa 33 farieb, čím je dobre známy Monogram vzor.

 

Louis Vuitton mini Lin/Monogram Idyle

Monogram Mini Lin Canvas kolekcia je o čosi novší pattern, ktorý je ľahší, ale pružnejší a odolnejší. Je vyrobený z 58% bavlny, 24% posteľnej bielizne a 18% polyamidu.

 

Louis Vuitton Monogram denim

Hravý unikát debutoval v roku 2005. Vyrobené z rifľoviny s Monogram Louis Vuitton vzorom, spolu s rôznymi farbami, či už s modrou, zelenou, ružovou, šedou a čiernou.

 

Louis Vuitton Monogram Vernis color guide

Pattern Vernis vznikol v roku 1997 v dobe, kedy bol na čele novo menovaný umelecký riaditeľ Marc Jacobs. Linka Vernis bola inšpirovaná zbierkami RTW a neustále sa uvoľňuje v rozmedzí jedinečných, šumivých farieb, ktoré zvýrazňujú slávnu Monogram tlač.. Vo francúzštine „vernis “ znamená „lak“, ktorý vysvetľuje lesk tašiek LV. Vernis je potiahnutá koža, podobne ako lakovaná koža, ktorá je reliéfne zdobená slávnym LV Monogramom.

 

Louis Vuitton epi leather guide

Veľmi dobre známa zrnitá koža, ktorú používal Louis Vuitton v roku 1920, tvorí základ Epi patternu z roku 1985. Ide o prvú koženú líniu domu. Louis Vuitton epi kožená kolekcia bola vytvorená ako reakcia na dopyt po odolnejšej koži, ktorá bola potrebná na cestovanie v moderných podmienkach. Jeho originalita pochádza z grafického dvojtónového efektu, ktorý je okamžite rozpoznateľný.

 

Louis Vuitton Monogram Empreinte leather

Luxus a trvanlivosť. Po starostlivom výbere najvyššej kvality kože, kože je zafarbená a obohatená o triesloviny. Aj tento pattern z roku 2012 reliéfne zdobí ikonický Monogram vzor.

 

Louis Vuitton Taiga leather

Taiga leather je pomenovaná po najväčšom ihličnatom lese v Rusku. Pattern zavedený v roku 1993 a aj v súčasnosti je veľmi populárny. Najčastejšie sa používa pri výrobe aktovky a cestovných doplnkov, Taiga linka je sofistikovaná a vždy to bude klasika.

 

Louis Vuitton Suhali leather

Suhali koža je vyrobená z kozej kože Suhali. Objavila sa v roku 2004, ide o prírodný materiál, ktorý nebol podrobený chemickému ošetreniu, aby si udržal vynikajúcu rovnováhu medzi pružnosťou a trvanlivosťou.

 

Louis Vuitton taurillon leather

Taurillon koža je super mäkká koža s viditeľnými zrnami. Budete cítiť jemné hrbole, keď prstami prejdete po koži. Vďaka tomu je viac odolná proti poškriabaniu.

 

Louis Vuitton Monogram Mahina leather

Pattern predstavený v roku 2007, Mahina je vyrobená z nádhernej bubnovej kože a má starostlivé perforácie s klasickým monogramom. Kolekcia Mahina bola inšpirovaná fázami mesiaca a v polynézskej kultúre Mahina predstavuje lunárne božstvo.

 

Súčasnosť

Dnes sa francúzsky módny dom Louis Vuitton teší obrovskej popularite – stal sa slávnym predovšetkým pre svoje luxusné kabelky a neprekonateľný Monogram vzor. Každá kolekcia prekvapí novými vzormi, tvarmi, motívmi a farbami, ale to, čo zostáva spoločným znakom kabelky a príslušenstva tejto značky je vždy klasika a elegancia.

 

Ikonické LV kabelky

LOUIS VUITTON SPEEDY BAG

NEVERFULL BAG

ALMBA BAG

SC BAG

STEAMER BAG

CAPUCINES BAG

CHAIN LOUISE BAG

NOÉ BAG