Pikošky zo života

Vôbec jedna z najznámejších svetových módnych návrhárok všetkých čias Coco Chanel sa narodila ako Gabrielle Bonheur Chanel v roku 1883, v Saumur vo Francúzsku. Nepriaznivý osud v jej rodine mal za následok, že bola v sirotinci katolického kláštora, kde sa vyučila za krajčírku. Keď mala 18, opustila sirotinec  a začala pracovať pre miestneho krajčíra.

Pomerne mladá sa stala milenkou dediča Etienne Balsana, s ktorým žila tri roky v jeho zámku. Práve tu začínajú vznikať jej prvotiny a venuje sa navrhovaniu a tvorbe klobúkov. Po pár rokoch milenca opustila kvôli ešte bohatšiemu Arthurovi “Boy” Capelovi, ktorý finančne podporoval jej prvé obchody. Obaja títo muži boli nápomocní pri jej prvom podnikaní v móde.

Chanel je jednou z najslávnejších francúzskych značiek známych pre svoje kultové kabelky, či už nesmrteľná 2.55 chanelka, či parfém Chanel č 5, alebo perlové náhrdelníky a CC brošne… Čo robí jedinečnú značku po celé desaťročia mimoriadne obľúbenou? Prejdite si naším stručným „sprievodcom“ do sveta CC. Dizajnérske kúsky, ktoré rozhodne stoja za investíciu, najmä pokiaľ ide o kabelky Chanel. História Chanel je bohatá na ikonické kabelky všetkých čias, preto dáva zmysel ponoriť sa do dejín Chanel a objavovať zákutia luxusu a elegancie.

 

2,55 je pôvodná Chanel kabelka na plece

Coco Chanel navrhla svoju prvú kabelku v roku 1929, ale nebola prijatá ženami vyššej spoločnosti. Vo februári 1955 (preto 2,55 prezývka), debutovala s kabelkou na rameno, čím zmenila dejiny v tomto sektore pre ženy a kabelky. Táto kabelka bola prijatá ženami a predstavovala istý sociálny status nosiť kabelku na ramene.

Podpis CC nedebutoval až do 80s

Je ťažké si predstaviť, aby v súčasnosti na trhu nebola žiadna povestná chanelka bez typického zámku v tvare CC, avšak kým Lagerfeld tento prvok nezakomponoval do kabeliek v 80tych rokoch minulého storočia, kabelky mali zapínanie ako na prvom obrázku. The Mademoiselle Lock je symbolom 2.55 kabelky i dnes a tento názov „zámky“ na kabelke je odôvodnený tým, že Coco Chanel sa nikdy nevydala.

Chanel Classic flap

Táto kabelka je ako súčasť „nadčasovej klasickej“ zbierky a je k dispozícii v šiestich veľkostiach: mini, nové mini, malé, stredné, Jumbo a Maxi.

 

V roku 1955 2.55 iba za $220

Skrytý zips má špeciálny príbeh

Vedeli ste, že Chanel tašky majú ukrytý malý priestor na zips, ktorý nenájdete v kabelkách s podobnými štruktúrami iných značiek; Coco chcela, aby každá žena mala „tajné miesto“ na milostné listy. Aké sofistikované, že?

Klasický štýl

WOC

Jeden z najpopulárnejších štýlov, táto peňaženka na reťazi je neustále IN, nový dizajn a odlišné materiály.

Materiály

Chanel Caviar Leather

Zrnitá teľacia koža, ktorá je známa pre dlhú životnosť a udržateľný tvar. Ľahké škrabance či drobné škvrny nie sú tak viditeľné, čo ju predurčuje na každodenné nosenie bez obáv.

Chanel Caviar Leather Sample

Chanel Lambskin Leather

Známy pattern pre svoju mäkkosť, pružnosť a luxus; ale je náchylná na škrabance, resp. hneď ich každý uvidí. Lambskin je veľmi krehká.

Quilted Lambskin Leather sample

Chanel Crinkled Calfskin

Najčastejšie sa používa pre Reissue tašky, táto koža má pokrčený vzhľad, ide o materiál, ktorý je mäkký, ale odolný.

Chanel Crinkled Calfskin sample

The Chanel Camellia Flower

Rovnako ako u väčšiny štýlov Chanel, osobná história návrhárky sa odráža v mnohých kúskoch, ktoré dnes môžeme vidieť. Camellia kvetina ako jej obľúbený kvet po obdržaní kytice z nich od milého menom Capel. Coco začala pripínať hodvábne verzie aj na kabelky či do vlasov.

Chanel Camellia Flower Sample

Chanel Patent Leather

Používa sa pre všetky klasické štýly, lakovaná koža je lesklá a krásna. Ide o materiál, ktorý je však náchylný na opotrebovanie, tiež sú na ňom hneď vidieť odtlačky prstov, no i napriek tomu je famózna.

Chanel Patent Leather

Ikonické kabelky CC

1. Chanel 2.55, A.K.A. The Original Chanel Shoulder Bag

Toľko ospevovanú kabelku už 2x v článku ani nie je potreba predstavovať, avšak patrí na vrchol rebríčka.

Best Chanel Bags of All Time: Chanel 2.55 Bag

2. Chanel Wallet on Chain

Tiež známa ako jednoducho „WOC“, peňaženka Chanel na reťazi už bola predstavená. Výhodou je, že je k dispozícii v rôznych štýloch, farbách, povrchových úprav a cenových reláciách.

Best Chanel Bags of All Time: Chanel Wallet on Chain

3. Chanel Flap Bag

Predstavil juKarl Lagerfeld v roku1983, klasický CC kabelka, ktorá je  reinterpretáciou 2,55 a je často označovaná ako „Reissue“. Je dostupná v štyroch veľkostiach.

Best Chanel Bags of All Time: Chanel Flap Bag

4. Chanel Boy Bag

Predstavená v roku 2011,  Boy bag bola pomenovaná po chlapcovi menom Arthur Capel, ktorého prezývka bola „Boy“ a ktorého Coco milovala. Štruktúrovaná a minimalistická!

Best Chanel Bags of All Time: Chanel Boy Bag

5. Chanel Grand Shopping Tote

Tiež známa ako „GST“, ide o veľkú priestrannú nákupnú tašku. Snom žien, ktoré vždy hľadajú elegantné, ale veľké kabelky.

Best Chanel Bags of All Time: Chanel Grand Shopping Tote

6. Chanel Kelly Bag

Kelly bag je pomenovaná po Grace Kelly, princeznej z Monaka. Rovnako ako Hermes Kelly, ktorá je jednou z najznámejších Hermes kabeliek všetkých čias, Kelly je dostupná v rôznych veľkostiach.

Best Chanel Bags of All Time: Chanel Kelly Bag

7. Chanel Medallion Tote Bag

Ani príliš veľká, ani príliš malá. Ideálne pre každú príležitosť.

Best Chanel Bags of All Time: Chanel Medallion Tote Bag

 

 

 

8. Chanel Hobo Handbag

Ide o sezónny kúsok, top kabelka z kolekcie jar/leto 2018.

Best Chanel Bags of All Time: Chanel Hobo Handbag

 

 

9. Chanel Drawstring Bag

Prezentovaná v kolekcii Cruise 2017/18, ide o stredne veľkú tašku, ktorá je priestranná a pohodlne sa nosí.

Best Chanel Bags of All Time: Chanel Drawstring Bag

 

 

10. Chanel Classic Handbag

Toto je klasika, ktorá má obdĺžnikovú štruktúru. Dostupná v mnohých variáciách, ale je zvyčajne dosť malá (s rozmermi 16 × 26 × 7 cm).

Best Chanel Bags of All Time: Chanel Classic Handbag